Echo24: Co se chystá na Ivo Rittiga?

Projekt: Rittig - Válka s Bradáčovou

Zpět na projekty
 
06.06.2014

Vezměme si případ Ivo Rittiga a pražského Dopravního podniku. Zaprvé je to kauza mediálně populární a jistě jí trestní orgány věnovaly nemalé úsilí. Zadruhé je usnesení o zahájení trestního stíhání veřejně dostupné (laskavý čtenář nechť chvíli googluje), takže si každý může na kvalitu obvinění udělat názor sám.

Má se Ivo Rittig čeho bát, nebo je to papírový tygr?

Usnesení o zahájení trestního stíhání je velmi formalizovaný dokument, kde se uvádí, za co je vlastně dotyčný stíhán. Právní kvalifikace se v průběhu dalšího řízení může měnit, ale skutek popsaný v dokumentu musí mít znaky nějakého trestného činu. Jinak je celé stíhání nezákonné, pochopitelně.

Ivo Rittig je stíhán pro údajnou legalizaci výnosů z trestné činnosti. Lidově řečeno praní špinavých peněz. Skutku se měl dopustit tím, že (velmi zjednodušeně) si nechával v letech 2008-2011 proplácet peníze od společnosti NEOGRAPH, ač věděl, že NEOGRAPH peníze získal od Dopravního podniku za předražené služby; navíc poté, co Dopravní podnik porušil pravidla pro zadávání veřejných zakázek.

Tento skutek ovšem nemůže být trestným činem. Někteří už možná tuší důvod, ale pro lepší názornost a větší přesnost si ocitujme z textu policejního usnesení.

 

Pokračování článku na www.echo24.cz