Iniciativa Vaše svoboda proti internetové šikaně

Projekt: Pomáháme

Zpět na projekty
 
20.05.2012

Rádi bychom upozornili na zajímavý příběh bloggera Víta Hassana, který za pomoci naší iniciativy vede úspěšný boj s internetovou šikanou a stalkingem, jejichž obětí se stal kvůli svým proti-rasistickým názorům. Vše si můžete přečíst na jeho blogu:

Hassan Blog Idnes: Obtěžují vás stalkeři? - Povím vám svůj příběh a poradím.

Máte-li podobný problém, neváhejte se na nás obrátit, naše iniciativa Vás ráda podpoří a v případě potřeby zajistí právní pomoc.

 

Z článku vybíráme:

Co je to tzv. "stalking"?

Dle české právní úpravy, obsažené v trestním zákoníku, se novým trestným činem nebezpečného pronásledování, tzv. stalkingem, se rozumí dlouhodobé pronásledování jiného, a to prostřednictvím: vyhrožováním ublížením na jeho zdraví nebo jinou újmu jemu nebo osobám jemu blízkým, vyhledáváním jeho osobní blízkosti nebo jeho sledováním, vytrvalým kontaktováním jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak jeho omezováním v jeho obvyklém způsobu života, zneužívání jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu.

V jakých případech se může jednat o trestný čin?

K tomu, aby mohlo dojít k obvinění pachatele ze stalkingu, musí být dodrženy tři podmínky a to: jednoznačnost, že pronásledovatel tak činí evidentně proti vůli oběti, pronásledování oběti je intenzívní, pronásledování oběti je dlouhodobé (dle současně dohodnuté praxe zhruba 4 až 6 týdnů).

Pár užitečných rad pro oběti stalkerů:

Kompletně zdokumentujte veškeré útoky stalkerů na Vaši osobu včetně vámi obdržených sms zpráv, dopisů, e-mailů, screenshotů dokazujících napadání Vaší osoby v diskuzích na internetových fórech a adres majitelů domén na kterých o vás vycházejí dehonestující informace. Adresu majitele domény snadno získáte zadáním jejího celého jména do kolonky na: http://www.whois.sc/ (Mnohé domény jsou však registrovány pod smyšleným jménem i adresou) Vše co nejrychleji oznamte na PČR pro podezření z trestného činu nebezpečného pronásledování, nenechte se odradit počátečným liknavým postojem policie a trvejte na podání trestního oznámení. S protokoly od policie následně kontaktuje některou z iniciativ a specializovaných právních kanceláří, které se zabývají poradenstvím a právním zastupováním v případě stalkingu.