Jak Motejlek skočil do pole soukromých blogísků

Projekt: Media

Zpět na projekty
 
02.04.2012

Miroslav Motejlek se na svém webu motejlek.com dle svých vlastních slov specializuje na „poskytování důležitých a v drtivé většině exklusivních informací ze světa velkého byznysu.“ Pokud exkluzivita informací znamená, že se narodily pouze v hlavě autora, aniž by si je jakkoliv ověřil, musíme souhlasit. Nesmysly, které pan Motejlek zveřejňuje na svých webových stránkách motejlek.com, jsou skutečně exkluzivní.

Iniciativa Vaše svoboda většinou kritizuje novináře za nekorektní přístup ke stranám kauz, účelovému vyznění reportáží podle předem objednaného cíle a nadržování jedné straně. Bohužel u pana Motejlka nemůžeme říct ani toto. Jeho přístup k lidem, o kterých píše, není jen nekorektní, není to totiž žádný. Za poslední měsíce na svém placeném serveru a facebookových stránkách naházel např. značné množství špíny na advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) a její klienty, a to aniž by s kýmkoliv z nich mluvil a žádal je o vyjádření.

V zájmu korektnosti iniciovala sama advokátní kancelář s panem Motejlkem schůzku a její zástupce mu nabídl vyjádření předem k jakékoliv kauze, o které bude pan Motejlek chtít psát. Ač se pan Motejlek tvářil, že chápe, že takto skuteční novináři obvykle články připravují, nadále publikuje články o lidech, které nikdy nekontaktoval ani je osobně nezná, natož ani by se jich na cokoliv ptal (viz. např. jeho pseudočlánek ze dne 29.3.2012 „Mají Šachtovci v čele DPP opět svého muže?“) Jak si tedy tento „exkluzivní novinář“ ověřuje své informace respektive své soukromé domněnky? Nijak. V této souvislosti působí obzvlášť nemístně, že na své stránky láká každého, „koho nebaví číst a poslouchat hromady nekonkrétního balastu.“ Pan Motejlek by byl zřejmě opravdu rád byl investigativním ekonomickým novinářem jako např. pánové Mařík nebo Pšenička z Ekonomu. Tam ale pracují trochu jinak. Server motejlek.com není žádný zpravodajský server, je to blog jednoho pána. Což by bylo v pořádku, kdyby se jako soukromý blog také prezentoval. Pokud se však vydává za seriózní ekonomický server s placeným přístupem, něco není, jak má být.

Normální seriózní ekonomické servery většinou k profesionální práci nutí zejména zájem o velký počet čtenářů přímo související s jejich ekonomickou úspěšností. Po Praze se už dlouho říká, že poté, co pan Motejlek začal zcela nekriticky psát o vybraných podnikatelských skupinách (a které to jsou, lze snadno zjistit I opravdu letmým pročtením jeho blogu), přestal se o počet svých čtenářů zajímat. Ekonomická stránka má ještě jeden zajímavý aspekt - pokud má web čtenáře, je schopen prodat reklamu a nemusí vybírat "vstupné" od svých čtenářů nebo získávat podporu ještě horším způsobem. To pan Motejlek nezná, zřejmě proto ho rozlítilo, že si Česká pozice si dovolila otisknout placenou inzerci iniciativy Vaše svoboda – to je skutečná esence serióznosti.

Zřejmě při vědomí si vlastních osobnostních i kapacitních omezení spojil pan Motejlek v poslední době své pisatelské síly s „protikorupčním“ novinářem Petrem Skočdopolem, který pracuje pro Nadační fond proti korupci Karla Janečka. Doufáme tedy, že se v návaznosti na tuto spolupráci okruh témat na serveru motejlek.com rozšíří o oblasti, ve kterých má nový kolega Skočdopole pravděpodobně rozsáhle znalosti. Např. o téma možných daňových úniků skupiny RSJ a pana Karla Janečka. Věříme, že o tom by pánové něco zajímavé napsat mohli. A že vzhledem k blízkým vztahům s panem Janečkem se ho na vysvětlení obvinění, kterým čelí, zeptali. Co jim asi odpověděl? A proč na toto téma článek na motejlek.com stále chybí?