K prohlášení NFPK o „Zmařené investici ČEZ“

Projekt: NFPK

Zpět na projekty
 
26.06.2012

Další projev účelovosti NFPK?

Po demonstraci rozdílných názoru mezi panem Jančurou a ministerstvem financí se Fond zaměřil na ČEZ a občané tak mohou opět sami posoudit, čí zájmy Fond prosazuje.

Dne 15. 6. 2012 byla publikována informace, že ČEZ vymyslel způsob, jak vyšachovat Tykače z elektrárenského byznysu a vyřešit takto spor o cenu uhlí se společností Czech Coal. Na konci roku 2012 totiž vyprší smlouva mezi Czech Coal a ČEZ o ceně za dodávky uhlí a Czech Coal požaduje zvýšení ceny a dlouholetý kontrakt, na což ČEZ zatím odmítá přistoupit.

Více viz Lidovky.cz: ČEZ vymyslel, jak vyšachovat Tykače z elektrárenského byznysu (15. 6. 2012)

 

Pár dní nato, dne 19. 6., přichází Fond s tvrzením „Zmařená investice ČEZ“, ve které sděluje, že „Státní podnik ČEZ a.s. zmodernizuje za 25 miliard korun tepelnou elektrárnu Prunéřov. Smlouvy jsou uzavřeny.  Potíž je v tom, že v zemi chybí uhlí na provoz elektrárny.“, což dokládá emailem z roku 2007 a tvrzením, že miliardové ztráty mohou být způsobeny i např. variantou „zajištění uhlí z jiných zdrojů (koupě uhlí od společnosti Czech Coal, respektive koupě celé společnosti, dovoz uhlí ze zahraničí, prolomení těžebních limitů).

Lze oprávněně předpokládat, že ČEZ aktivně pracuje s různými variantami, stejně jako v případě kontraktu na nákup uhlí pro své elektrárny, kde případně zvýšenou cenu pocítí výrobci elektřiny a tepla i spotřebitelé - od továren po domácnosti. V každém případě se jedná o složitou situaci, kdy se rozhoduje o tom, kdo bude určovat cenu celému trhu.

Proč se informace neobjevily dříve, když email byl poslán před téměř 5 lety?

I kdyby se opravdu až nyní rozhodl někdo odhalit, o čem se hovořilo v roce 2007, asi nikdo nebude věřit, že načasování a kampaň není vedena cíleně, když ještě byla završena rozhovorem pana Tykače v deníku MF Dnes dne 21. 6. 2012.

Vážení občané, nemyslíte si, že Protikorupční fond využívá mediálně zajímavou formu a pod rouškou boje proti korupci sbírá informace a vydává stanoviska pro podporu vlastních cílů?

A jaké je spojení mezi Fondem a Tykačem si můžete přečíst na http://www.vasesvoboda.cz/projekty/petr-soukenka.html
Pan Soukenka se mezitím stal oficiálním analytikem Fondu, e-mail: martin.soukenka@nfpk.cz.