Kmotři primátora Svobody - díl první: Jan Veverka

Projekt: „Všichni Svobodovi kmotři“

Zpět na projekty
 
16.09.2012

Prvním z „kmotrů“ pražského primátora Svobody je, podle námi obdržených informací, Jan Veverka, bývalý vlivný tajemník šéfa Českých drah, dřívější liberecký zastupitel ODS, který je v současné době spojovaný s neúspěšným projektem IZIP.

Jan Veverka měl být jedním z kmotrů, kteří napřímo řídili jednání bývalého ředitele DPP Vladimíra Liche, ředitele kterého do funkce dosadil právě primátor Svoboda a který byl již pro neschopnost odvolán. Jan Veverka měl být v kauze DPP nadřízeným dalších „kmotrů“ z okolí primátora Svobody, např. Marka Hanče (speciál připravujeme) a „Eddieho“ Udženija (manžela pražské radní Aleksandry Udženije, speciál připravujeme). Osobní angažovanost pana Hanče na DPP je zachycena na mnoha obrazových záznamech.

Jan Veverka je vystudovaný učitel hudby a pozounista, člen ODS, donedávna člen zastupitelstva v Liberci. Jeho liberecké angažmá však končilo obviněním z trestné činnosti. Již během studia na pražské konzervatoři pracoval pro potravinářskou firmu Nestlé, posléze byl u společností Český mobil a Český pekař. Zlom pro něj znamenal rok 2004, kdy začal pracovat pro americký bankovní gigant Citigroup. Od roku 2007 pracoval v investiční a pojišťovací společnosti AXA. V roce 2008 přešel s šéfem AXA Petrem Žaludou do Českých drah.

 

Vazby na České dráhy

Jan Veverka se zná s generálním ředitelem ČD Žaludou již z doby svého působení v investiční a pojišťovací společnosti AXA. Žaluda si ho odtud vzal sebou do ČD, na místo tajemníka generálního ředitele ČD.

Do této funkce byl Veverka jmenován, přestože byl policií stíhán za porušování povinností při správě majetku. Veverka byl jako liberecký zastupitel obviněn spolu se svými 22 kolegy dne 5. listopadu 2008 z porušování povinností při správě cizího majetku, se sazbou od 6 měsíců do 5 let.

„Třiadvacet ze čtyřiceti libereckých zastupitelů bez výběrového řízení v dubnu 2008 posvětilo prodej stavební parcely a zahrady v Dolním Hanychově manželům Karlu a Daně Volavkovým za jeden a půl milionu korun bez výběrového řízení.

Cenu kritizovala tamější opozice. Například podle zastupitele Jiřího Šolce, který na kontroverzní prodej upozornil v měsíčníku Liberecký zastupitel, je tržní cena zmiňovaných pozemků třikrát vyšší.“

Více informací naleznete v článcích níže.

Mj. se v nich hovoří o Veverkovi jako o Žaludově „Dalíkovi“. Dále v nich zaznívá názor odboráře Duška, že »České dráhy zcela ovládl klientelismus, který naprosto koordinuje a ovládá všemocný tajemník pana Žaludy, pozounista Veverka.«

Nova: Kdo je Jan Veverka? (28.2.2009)

Nova: Šéfovi Českých drah radí muž stíhaný za machinace s pozemky (28.2.2009)

Pravá ruka šéfa Českých drah: Bere 200 tisíc a stíhá ho policie (19.5.2009)

Ekonom: Žaludova pravá ruka useknuta (6.1.2011)

 

Kauza IZIP

Jan Veverka je dále spojován s kauzou IZIP. Právě on si totiž ve Švýcarku zaregistroval firmu Touzimsky Kapital AG (http://www.touzimsky-kapital.com).

Touzimsky Kapital je přitom spojována s tajemnou švýcarskou firmou eHI eHealth International, od které koupila VZP většinu ve společnosti IZIP. Kdo přesně švýcarskou firmu eHI eHeath International, která na prodeji projektu zdravotních knížek VZP vydělala, vlastní, není jasné, ale vazby vedou zpět do ČR právě k Veverkovi. eHI eHealth International a Veverkova Touzimsky Kapital totiž vypadají jako přes kopírák a Veverka má na zakladatele IZIPU vazby přes další společnost Microfinance a.s., kde spolu seděli v dozorčí radě. IZIP i Microfinance rovněž sídlí na stejné adrese.

Jménem Veverkovy společnosti Touzimsky kapital AG i eHI eHealth International jedná švýcarský právník Thomas Ladner. eHI eHealth International přitom údajně získala akcie projektu IZIP od jeho zakladatelů zdarma a následně je prodala VZP (šlo o čtyřicetidevíti procentní podíl v kontroverzním projektu elektronických zdravotních knížek).

Podrobnosti uvedl např. server IHNED.cz:

„Tajemná švýcarská firma, od které před pár týdny koupila VZP většinu ve společnosti IZIP, má vazby na Česko. Stopy vedou ke společnosti Touzimsky Kapital AG, kterou si ve Švýcarsku zaregistroval Jan Veverka, bývalý vlivný tajemník šéfa Českých drah, dřívější liberecký zastupitel ODS.

Když europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (pozn: spoluzakladatelé IZIP) koncem srpna předávali akcie švýcarskému právníkovi Thomasi Ladnerovi, obraceli se na někoho, kdo už měl s českými firmami zkušenost.

O dva měsíce dříve totiž začal jednat za novou společnost Touzimsky Kapital AG, kterou si na stejné curyšské adrese založil Jan Veverka, dlouholetý obchodní partner zakladatelů IZIP. „Je to jen náhoda,“ říká ale Veverka v rozhovoru HN.

HN: Ta transakce však na straně IZIP budí pochyby z více důvodu. Připadá vám například standardní prodat do Švýcarska akcie zadarmo, tak jak to udělali europoslanci (pozn.: Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký)? 

Veverka: Nevím, slyšel jsem, že to říkali. Podrobnosti ale neznám. To se musíte zeptat jich. Chápu ale, že když jde o transakci, v níž má podíl stát neboli VZP, že je to trochu jiný příběh, než když si já soukromě odjedu podnikat do Švýcarska. Na druhou stranu myslím, že IZIP to chtěl dělat transparentně. Neprodali akcie někomu, kdo neexistuje.

HN: Firma eHI eHealth International, která je získala, vznikla o den nebo dva dříve. To je důvěryhodné?
Veverka: To je přece jasné, že to je založená firma na tuto konkrétní transakci. To ale není nic neobvyklého. Jak já znám Ladnera, neumím si představit, že by to bylo něco nenormálního. Moc o tom ale opravdu nevím.

 

Ministr zdravotnictví Heger podal v souvislosti s kauzou elektronických zdravotních knížek IZIP trestní oznámení "Dosavadní nálezy (kontroly) jsou natolik závažné, že existuje podezření ze spáchání trestného činu při nakládání s veřejnými prostředky přes 450 milionů korun," řekl ministr. Jaké konkrétní trestné činy se mohly v pojišťovně odehrát, nechtěl s ohledem na zahájené vyšetřování přiblížit.“

Více např. zde: http://www.financninoviny.cz/zpravodajstvi/banky/zpravy/heger-ma-podezreni-na-trestny-cin-ve-vzp-s-izip-jde-o-450-mil-/835722

VZP za projekt elektronických zdravotních knížek zaplatila cca 1,8 miliardy korun. Ministr Heger se na ukončení projektu dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Správní rada VZP pak řediteli VZP Horákovi uložila, ať smlouvy s IZIP do pololetí vypoví. Vyprší na konci roku. Menšinový vlastník, „švýcarská společnost“ eHI eHealth International, se ale snaží rozhodnutí zvrátit. V krajním případě je prý připravena i k arbitráži.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) případ předal Nejvyššímu státnímu zastupitelství.

Právě přes Touzimsky Kapital, firmě zřejmě napojené na kauzu IZIP, si přitom Veverka udržuje vztahy s lidmi z Českých drah. Jednatelkou jeho společnosti v ČR TOUZIMSKY KAPITAL s.r.o. Ing. Irena Valentová, která byla do 31.3.2011 ředitelkou Odboru optimalizace procesů údržby na ČD.

Jan Veverka ve společnosti dalšího kmotra z okolí Bohuslava Svobody - Marka Hanče

Leaders magazine 3/2012

Zleva: Karel Muzikář, Jr., Managing Partner, Weil Gotshal Manges,
Jan Veverka, Partner, Touzimsky Kapital, and Marek Hanč, Personal Secretary of the
Lord Mayo