Lži Aktualne.cz

Projekt: Novináři

Zpět na projekty
 
02.05.2013

Iniciativa Vaše Svoboda, dlouhodobě bojující proti mediální skandalizaci, v nedávné době narazila na případ, kdy zpravodajský server Aktuálně nepodloženě dehonestoval dva lékaře a způsobil jim tím řadu profesních i osobních komplikací.

Příklad jejich úspěšné obrany jsme se rozhodli prezentovat.

Dle autorky Sabiny Slonkové, která se za své publicistické úlety už v minulosti musela několikrát omlouvat a chodit po soudech, dva přední manažeři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), ředitel Jan Malý a jeho zástupce kardiochirurg Ivan Netuka, nashromáždili v uplynulých letech majetek, který nemohl odpovídat platu státních zaměstnanců. Na institutu údajně také běžně docházelo například k realizaci předražených a neprůhledných zakázek či podezřelých nákupů nemovitostí.

Policejní vyšetřování následně prokázalo, že vše, co Slonková napsala, byla lež. V textu omluvy se autorka musela omluvit za neoprávněné zveřejnění majetkových poměrů obou výše zmíněných pánů, za nepravdivé informace o nabití jejich majetku a především za pošpinění jejich dobré pověsti.
Pro úplnost dodáváme, že oba inkriminované útočné články na Aktualne.cz stále ještě visí, ale omluva už samozřejmě ne. Přesně v souladu s extrémní neprofesionalitou toho serveru a paní Slonkové obzvlášť.

O spojení „novinářky“ Slonkové a obžalovaného špióna Randáka si přečtěte zde.