Ministerstvo spravedlnosti se snaží umlčet generála Vězeňské služby Petra Dohnala

Projekt: Kauza Dohnal

Zpět na projekty
 
18.04.2014

Ministerstvo spravedlnosti zaútočilo na generála Vězeňské služby Petra Dohnala za to, že si dovolil napsat dopis prezidentovi a premiérovi, kde kritizuje okolnost svého odvolání z pozice ředitele Vězeňské služby a že tyto názory vyjadřuje i jinde. 

„Ministerstvo spravedlnosti, které řídí Helena Válková z ANO, prohlásilo: „Příslušník bezpečnostního sboru nemůže veřejně a v rozporu se služebními předpisy hodnotit oprávněnost svého odvolání.“. Ministerstvo a ministryně vystupují jako představitelé státu a tedy je nutné jejich akty hodnotit jako akt útoku výkonné moci na ústavní právo člověka šířit své názory. Jde o ústavně zaručenou svobodu projevu, kam patří i svoboda kritiky státních orgánů. Toto právo patří všem lidem, včetně zaměstnanců a představitelů státu. Ministerstvo spravedlnosti neví, že ústava platí i pro něj a ústavní práva člověka nemůže omezit. Psát prezidentu republiky jako hlavě státu může každý, vězeň i příslušník Vězeňské služby. Využití práv není důvod pro mocenskou kritiku ze strany ministerstva."

Celý článek na Parlamentnilisty.cz: Zdeněk Koudelka: Útok Ministerstva spravedlnosti na práva člověka (17.4.2014)

„Ministerstvo a ministryně vystupují jako představitelé státu a tedy je nutné jejich akty hodnotit jako akt útoku výkonné moci na ústavní právo člověka šířit své názory. Jde o ústavně zaručenou svobodu projevu, kam patří i svoboda kritiky státních orgánů. Tato práva jsou právy všech lidí včetně zaměstnanců a představitelů státu. Ministerstvo spravedlnosti ukázalo, že neví, že ústava platí i pro něj a ústavní práva člověka nemůže omezit,“

Celý článek na Česká Justice.cz: Válková obvinila odvolaného Dohnala, že destabilizuje bezpečnost státu