Miroslav Kalousek proti útokům Radima Jančury

Projekt: NFPK

Zpět na projekty
 
04.05.2012

Miroslav Kalousek proti útokům Radima Jančury

Nepodložené mediální útoky NFPK neberou konce. Tentokrát se další člen správní rady NFPK Radim Jančura bez důkazů pustil do ministra financí Miroslava Kalouska, kterého v rozhovoru pro server ceskapozice.cz označil za „kozla zahradníkem“, „nejbohatšího člověka v této zemi“, který si „s velkou pravděpodobností nakradl hezké miliardy“, v dalším rozhovoru pak za „největšího zloděje v této zemi“.
(Více v článcích na http://www.ceskapozice.cz/ a http://www.lidovky.cz/)

 

Reakce pana Kalouska byla pro mnohé překvapivá – podal na Jančuru okamžitě trestní oznámení a pro server iDNES.cz své kroky okomentoval takto:

"Právě jsem podepsal trestní oznámení na pana Jančuru pro trestný čin pomluvy šířené tiskem, v následujících minutách bude podáno na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Není mým zvykem kriminalizovat veřejnou diskusi. Jsem na sprostá a nepravdivá osočení zvyklý. Nicméně nejsem zvyklý na to, že tak činí významný a veřejně známý podnikatel, který si musí být vědom toho, že jeho názor ovlivní významné množství lidí. Pan Jančura dobře ví, že se dopouští nepravdivých pomluv a dopouští se jich z jediného důvodu, aby mě pošpinil ve veřejném prostoru. Na toto chování trestní zákoník pamatuje a já ochranu trestního práva výjimečně použiji.“

Iniciativa Vaše svoboda vítá tento krok jako důkaz změny, která se v českém politickém a mediálním prostoru odehrává. Jsme rádi, že lidí, kteří se nebojí bránit proti mediálním útokům, přibývá a budeme tuto kauzu nadále sledovat. 

 Jak na podání trestního oznámení reagoval Jančura? V rozhovoru pro iDNES.cz z 20.4 (viz zde) vysvětlil, proč si za cíl vybral právě M. Kalouska:

„Je asi nejdéle sloužícím politikem ve vysokých funkcích a mám pocit, že je i nejvíc kontroverzní. Hodně se o něm píše a mluví právě v souvislosti s velkými zakázkami, …..   Víc dokazovat nemusím, já čtu noviny. Pan Kalousek má tak špatné jméno, že mám právo opakovat, co si myslí ostatní.“

Aha, už chápeme. S takovým uvažováním je pak vcelku logické že Jančura raději „nestihl“ v online chatu na serveru lidovky.cz odpovědět na čtenářský dotaz: Dobrý den, včera v hospodě jsem od někoho slyšel, že se o vás říká, že jste nájemný vrah. Moc jsem tomu nevěřil, ale když se to říká, tak to musí být pravda. Jak dokážete, že nejste nájemný vrah?

A jaká byla reakce Jančury na podané trestní oznámení proti němu?

„Asi to byla souhra náhod, kvůli které (M. Kalousek) přestal uvažovat racionálně. Chytrý politik ví, že je nejlépe, když takové věci vyšumí.“

Jak jinak, klasicky randákovský postup, kterého se NFPK drží očividně již jako celek. Mediálně někoho napadnout, zvýšit si tím vlastní kredit a doufat, že se oběť zachová ustrašeně, nebude se bránit a nechá celou věc „vyšumět“. Jak se zdá, tato taktika přestává NFPK vycházet. Naštěstí.

Trefný komentář Martina Weisse z Lidových novin z 18.4.2012: „Pomluva jako metoda - Jančura si ulevil, korupce neubylo“ si můžete přečíst zde.