Petr Soukenka

Projekt: Randákova skupina - Lidé

Zpět na projekty
 
18.04.2012

Iniciativa Vaše svoboda by se dnes ráda podrobněji vyjádřila k jednomu z přiznaných Randákových špionů — Petru Soukenkovi, jehož angažmá v Randákově partě se po odhalení Karel Randák snažil vysvětlit prostřednictvím časopisu Respekt jako korektní spolupráci s Nadačním fondem proti korupci, pro který má Soukenka údajně za finančně transparentních podmínek vykonávat analytickou činnost.

Časopis Respekt ve svém článku ze dne 5.3.2012 uvádí:
Loni na jaře se ve fondu sešly dvě stovky různých tipů na korupci, jenže nebyl nikdo, kdo by je uměl zpracovat. Takže první, co Karel Randák udělal, bylo najmutí analytika. Stal se jím Petr Soukenka, operativec BIS, kterého ze služby propustili po zjištění, že jeho žena pracuje v jedné z dceřiných firem známého finančního žraloka podezřívaného z miliardových tunelů Pavla Tykače. „Žena u něj pracovala v bezvýznamné funkci v nedůležité firmě,“ říká Soukenka. „A nikdo mě nevyhodil. BIS mě začala podezírat, že mi někdo přispěl na koupi auta, a to mě urazilo, takže jsem odešel sám.“

Soukenkovo angažmá v BIS ale zdaleka tak bezproblémové nebylo. Např. v roce 1996 šetřil záležitosti kolem Motoinvestu, přestože někteří jeho vysocí funkcionáři patřili údajně mezi jeho přátele a měl být tedy pro zaujatost z případu vyloučen. Nic takového ale nenavrhl a odhalení této skutečnosti poté způsobilo problémy jeho tehdejšímu nadřízenému Tomáši Kadlecovi.

V současné době pracuje Petr Soukenka u Všeobecné zdravotní pojišťovny — a zároveň také pro Janečkův protikorupční fond. To ostatně přiznává i Radnák. Neuvádí však, o jak významnou funkci na VZP jde. Podle našich informací byl Soukenka dokonce bezpečnostním ředitelem (!) VZP, která může být vzhledem k obsahu svých databází sama o sobě zdrojem mnoha operativních informací — o zaměstnání, příjmu, zdravotním stavu zájmových osob atd. 

Podceňování vztahů a funkcí je u Soukenky zřejmě pravidlem. Již pouhým pohledem do obchodního rejstříku lze ověřit, že rovněž uvedená výmluva na bezvýznamnost funkce paní Soukenkové ve společnostech Pavla Tykače není pravdivá. Paní Jolana Soukenková totiž zastávala funkce člena statutárního orgánu (tedy osoby oprávněné jménem společnosti jednat!) společností vlastněných Pavlem Tykačem.

Její jméno se objevuje např. ve společnostech PETRCÍLE s.r.o. (jednatel v letech 2005-7), Českomoravská železárenská a.s. (předseda představenstva v letech 2005-2010), Chata Kopřivná a.s. (předseda představenstva v letech 2005 – souč.), Czech Coal POWER s.r.o. (jednatel v roce 2011), Coal Services a.s. (člen dozorčí rady v roce 2012).

Je tedy zřejmé, že propojení mezi paní Soukenkovou a Pavlem Tykačem nebylo přes nevýznamný pracovní poměr řadového zaměstnance, ale zcela zásadní. Je tedy pravděpodobné, že BIS již v roce 2005 předvedla dobrý úsudek, pokud projevila z tohoto propojení obavy a Soukenky se zbavila.
Spojení Jolany Soukenkové se společnostmi Pavla Tykače trvá, jak je z výše uvedeného patrné, i v současné době.

Otázky vyvolává i jednatelství samotného Petra Soukenky ve společnosti INVEST-FINANCE spol. s r.o., jejíž vlastnictví končí ve Švýcarsku, kde je rovněž projednávána kauza Mostecké uhelné. A právě v této kauze by podle některých zdrojů mohl nárokovat škodu právě i Pavel Tykač.

Další osobou propojenou s Randákovou partou i Pavlem Tykačem je Jan Dobrovský, který se s Randákem osobně schází, viz: Randák a Dobrovský – pánové s „vazbami“ (2.3.2012). Jeho jméno lze najít ve společnostech, jako jsou HG Správa a.s. (člen dozorčí rady 2004 – 2005, nyní je členem dozorčí rady Jolana Soukenková), Czech Coal a.s. (člen dozorčí rady 2007-2011), Czech Coal Services a.s. (člen dozorčí rady od 2008) a mnoha dalších.  O Dobrovském se přitom mluví jako o sympatizantovi TOP 09, příteli Vladimíra Mlynáře a možném vedoucím prezidentské kampaně Karla Schwarzenberga (Tyden.cz: Schwarzenberg hledá tým. Bude lídrem kampaně lobbista? (24.2.2012)).

Je ironií osudu, že na nestandardní kroky této skupiny v minulosti poukazoval server motejlek.com (více ZDE), který nyní celou skupinu sám propojuje spoluprací s novinářem Skočdopolem z Nadačního fondu proti korupci (Jak Motejlek skočil do pole soukromých blogísků (2.4.2012)). Tomu, že aktivity Randákovy party jsou opravdu vedeny záměrem poctivého boje proti korupci však snad už nemůže věřit ani naivní Skočdopole.

Přestože Karel Randák rozdává své pověstné pavoučky, kudy chodí, pavoučka k výše uvedené skupině novinářům zatím neposkytl. Dovolujeme si tedy nabídnout vlastního: