Speciál: Podivné lásky advokáta - Lásky díl 3: Láska k ABL

Projekt: Transparency International

Zpět na projekty
 
04.02.2013

Kdo čte náš seriál, jistě již ví, co si o panu Láskovi myslíme. K temné historii Václava Lásky patří i aktivní role, kterou sehrál v aféře sledování komunálních politiků a občanských aktivistů na Praze 11.

Co si o této záležitosti myslíme my

Láska v inkriminované době pracoval na pozici ředitele jedné z divizí nechvalně proslulé detektivní agentury ABL, která toto nelegální sledování organizovala. Láska přitom doposud jakoukoli osobní spojitost se sledováním místních politiků a občanských aktivistů v letech 2006 – 2007, které přerostlo dokonce ve vládní krizi, rezolutně odmítal. „Se sledováním politiků, s politickými aktivitami, jsem nikdy neměl nic společného,“ tvrdil v polovině července.

Jenže mailová korespondence, kterou jsme obdrželi, jej usvědčuje ze lži. Láska byl v době svého působení v ABL a přímém styku s člověkem uvnitř agentury, který sledování organizoval, a v případě potřeby se na Lásku i pravidelně obracel.

„S okamžitou platností se obracejte ve věcech detektivních činností (tzn. prověřování, vyšetřování, forenzní program pro komerční subjekty, řešení zaměstnanecké krimi) na Mgr. Václava Lásku…“ oznamuje jeden z vedoucích pracovníků ABL svým kolegům 22. prosince 2006, tedy vzápětí po Láskově nástupu do detektivní agentury.

Ostatně i název části firmy, jíž Láska šéfoval, (divize speciálních činností) dokladuje, k čemu sloužila. V hantýrce policie a tajných služeb toto označení patří útvarům, které zajišťují sledování, odposlechy a další operativně zpravodajské činnosti. Je tu ale jeden zásadní rozdíl – policie a tajné služby mají na rozdíl od detektivních agentur tuto činnost limitovánu příslušnými zákony. O tom, že ABL se v době Láskova působení dopouštěla protizákonné činnosti, svědčí už samotný fakt, že mezi zveřejňovanými údaji byly i výpisy z policejních databází, k nimž se žádným zákonným způsobem nemohla dostat. I tady padá podezření ze zneužívání svých bývalých kontaktů na policii přímo na Lásku. V seznamu úkolů pro jeho osobu jsou totiž i lustrace zájmových osob.

Více viz MAIL Rozpis úkolů - je vcelku jasný. VL samozřejmě znamená Václav Láska. Copak si myslet o popisu „kauzu koordinuje a odpovědnou osobou je VL“?

Co tvrdí stále-ještě-advokát Václav Láska

„Se sledováním politiků, s politickými aktivitami, jsem nikdy neměl nic společného.“
„Pokud tedy lžu, jistě nebude problém mi to dokázat.“(facebook)

Inu, myslíme, že jsme to právě dokázali. To, že se Láska propůjčil ke špinavé práci pro pražského primátora Svobodu a nezákonně pro něj sepsal jakousi analýzu smluv na pražském Dopravním podniku, je ve srovnání s jeho minulostí ještě vcelku mírný přešlap.