Projekt Indect – Budoucnost podle George Orwella

Projekt: Pomáháme

Zpět na projekty
 
01.11.2012

Že jste ještě neslyšeli o projektu Indect? To nejste možná jediní. Zbystřete - jedná se o záležitost, která nejspíše již brzy vstoupí do životů každého z nás. Jde o komplexní monitorovací a zároveň vyhodnocovací systém umožňující sledování každého občana. Nic nového pod sluncem? Omyl. Indect je schopný na základě předem daného scénáře lidského chování vyhodnotit a předvídat co uděláte, ještě než se to ve skutečnosti stane.

Milovníci scifi filmů typu Matrix nebo Minority Report či čtenáři George Orwella už možná tuší, jak systém bude fungovat. Indect má využívat přístup ze všech možných databází, má propojovat veškeré kamerové systémy a s tím samozřejmě souvisí i veškerý monitoring informací uveřejněných na Internetu, ať už jde o obyčejné diskuzní fórum, sociální síť typu Facebook nebo důkladná analýza všech uveřejněných videí a obrázků z příslušných serverů. Právě u Internetu se předpokládá, že právě zde dojde k největšímu ovlivnění a omezení svobody.

Projekt je výplodem Evropské unie, jenž jej peněžně zastřešuje. Na jeho realizaci se podílí i řada výzkumných zařízení a univerzit, jako například univerzita v polském Krakově, která celý projekt koordinuje. Ten byl spuštěn v roce 2009. S počátečním rozpočtem 15 milionů euro má být dokončen v průběhu příštího roku. Testovacím králíkem pro účinnost Indectu mělo být Mistrovství Evropy ve fotbale v Polsku a Ukrajině 2012, přičemž zatěžkávací zkouškou byly navazující Olympijské hry v Londýně a to nejen kvůli možným hrozbám teroristických útoků.

Jak vlastně bude celý systém fungovat v praxi? Do škatulky „podezřelého chování“, co vás zařadí na seznam analyzování hodných individuí, postačí opravdu málo. Mezi ty ještě pochopitelné vzorce „divného“ chování patří potyčka, křik, střelba nebo krádež vozidla. Mezi diskutabilní se řadí zapomenutí zavazadla, pád osoby například na chodníku či užívání vulgarismů. Do hledáčku Velkého Bratra se ovšem dostanete téměř určitě, pokud:

  • se často na veřejných místech scházíte s přáteli
  • jdete moc rychle nebo přešlapujete na jednom místě příliš dlouho
  • jdete rychlou chůzí nebo naopak se bezcílně potulujete po určitých prostorách
  • usednete na zem v dopravních prostředcích namísto na sedačku
  • jakýkoliv jiný vzorec chování považován za „vybočující“

Je nad slunce jasné, že podobných situací budou vznikat stovky a do hledáčku se tak dostanou nevinní lidé.

Jelikož do médií útržkovitě prosakovaly různé informace o projektu, byla ustanovena takzvaná „Etická komise“, která od určitého okamžiku dává pokyny k tomu, jaké informace o projektu na veřejnost půjdou a jaké raději zůstanou tiše pod pokličkou. Orwellovský systém nomen omen.

Samozřejmě není třeba dodávat, že pokud bude projekt Indect realizován naplno, jeho důsledkem bude globální dohled takřka nad veškerou populací a dojde k zásadnímu omezení osobní svobody všech občanů EU, nemluvě o jeho možném zneužití, což by mělo ještě mnohem katastrofálnější následky.

Přidáváme několik užitečných odkazů, které by vás mohly zajímat: