Rittigova jízdenková kauza: Svědci podkopávají teorii o miliónové škodě

Projekt: Dopravní podnik Praha

Zpět na projekty
 
14.05.2014

Výslechy svědků v kauze údajného „jízdenkového“ penězovodu z pražského Dopravního podniku přes papírnu Neograph až k obviněnému lobbistovi Ivo Rittigovi podobně jako nedávný znalecký posudek podkopávají teorii policie o mnohamiliónové způsobené škodě.

Bez jejího prokázání přitom budou mít detektivové z protikorupční policie velmi těžkou pozici, na výši škody je totiž přímo závislá výše případného trestu. A podle Právem oslovených advokátů platí i rovnice „žádná škoda – žádný trest“.

Úřady vyčíslily údajnou újmu veřejného dopravce způsobenou předražením jízdenek od Neographu na necelých 63 miliónů, jenže k tomuto číslu policie došla tak, že srovnala cenu, za kterou dodával Neograph, s částkami, které posléze fakturovala Státní tiskárna cenin.

A právě v tom je háček, nové jízdenky totiž mají kromě jiné ceny také odlišné parametry. „Myslím, že hlavním důvodem té úspory byl jiný rozsah ochranných prvků, především skutečnost, že nebyl použit speciální barvený papír,“ uvedla koncem března k rozdílu v cenách do protokolu Češková.

 

Celý článek na www.novinky.cz