Speciál: Podivné lásky advokáta Lásky

Projekt: Václav Láska

Zpět na projekty
 
08.10.2012

Bývalý policista a současný advokát Václav Láska na sebe v poslední době několikrát upozornil vstupem do aktivních případů. Nejprve jako obhájce bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, poté jako obhájce dnes již rovněž bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho, a v neposlední řadě se zapsal do širšího povědomí svým angažmá v Dopravním podniku hl. m. Prahy, kdy na základě právně pochybné smlouvy s primátorem Bohuslavem Svobodou vypracoval za 3.000,- Kč/hod právní analýzu smluv mezi DP a soukromými subjekty, které s ním byly v obchodních vztazích. 

Iniciativa Vaše svoboda Vám v informačním seriálu o tomto bývalém policistovi nastíní, co je vlastně Láska zač.

Podezřelá dotace

Láskovo jméno je především spojeno s působením v zahraniční organizaci Transparency International. S touto organizací spolupracuje již od roku 2002, přičemž od února 2005 do ledna 2008 byl členem správní rady, a od tohoto data až do ledna 2011 byl jejím předsedou.  Jak za doby šéfování tohoto samozvaného profesionálního bojovníka proti korupci fungovala organizace, která má transparentnost vytknutou přímo ve svém názvu? 

Jedním z nešvarů, které mají znaky korupčního jednání, je kupříkladu zneužívání státních dotací. TIC pravidelně získává dotace ze státního sektoru. V roce 2001 obdržela TI půjčku ve výši třiceti milionů od Ministerstva financí na pořádání mezinárodní protikorupční konference. Tato půjčka ale byla poskytnuta v rozporu s českou legislativou, a proto byla později změněna v dotaci. Po delších peripetiích, kdy TIC oddalovala vyúčtování, část peněz sice vrátila, ale nad celkovým vyúčtováním dodnes visí řada otazníků.

Navíc se v průběhu plnění změnila právní podstata společnosti – z občanského sdružení se stala obecně prospěšná společnost, čímž za podezřelou dotací šikovně zametla stopy. To už se psal rok 2005, kdy ve správní radě seděl i Láska. A k přeměně občanského sdružení v obecně prospěšnou společnost hrdě hlásí.
„Zakladatel TIC jsem ve smyslu zákona o o.p.s., nikoli, že bych TIC zakládal,“ vysvětlil nedávno v médiích. Co dodat.

Pro systém, kdy se jakoby nový subjekt zbaví díky přechodu na jinou právní subjektivitu dosavadních závazků, se vžil přiléhavý terminus technicus – tunelování. 

Dá se jenom spekulovat, kdo stál v pozadí toho, jakým způsobem byla dotace úřadována, jaká byla její geneze, a proč ji dostala společnost, jež o ni nepožádala, když jiné subjekty o dotace musejí řádně žádat, vyplňovat řadu formulářů a podobně. Je poněkud zvláštní, pokud kolem jejího získání existují spekulace a dohady – zvláště u společnosti, která se snaží být vlajkovou lodí průhledných obchodních vztahů. Láskovi neprůhledná dotace nikdy nevadila. Pokud by se jednalo o nějaký jiný subjekt, už by nepochybně rozdával trestní oznámen na všechny strany.

(více týd. EURO/duben 2007)